O NAS

Co nieco o nas

Flying Wings to rzeszowska drużyna rugby na wózkach  powstała 1 września 2003 roku. Została  założona przez  Artura Sochackiego nauczyciela akademickiego, fizjoterapeutę, ponadto doświadczonego instruktora aktywnej rehabilitacji,  trenera „Latających Skrzydeł”

Pomysł stworzenia Flying Wings zrodził się dzięki dużej liczbie osób po urazie rdzenia w odcinku szyjnym, które  uczęszczały na zajęcia aktywnej rehabilitacji w województwie podkarpackim .

Początki były trudne…

głównie poprzez brak jakiegokolwiek zainteresowania tak ważną a zarazem wielką ideą ze strony potencjalnych sponsorów, a co za tym idzie brak  środków finansowych niezbędnych na pokrycie podstawowych  kosztów:

zakupu sprzętu sportowego, środków opatrunkowych, wynajmu sali na treningi, transportu koniecznego do przewożenia , wózków i innego wyposażenia.

W latach 2001-2002 rzeszowscy zawodnicy grali wyłącznie „gościnnie” w łódzkiej drużynie. Wkrótce chęć zrealizowania bardzo dobrego pomysłu, idei ważnej i niewątpliwie potrzebnej, ponadto ogromny nakład pracy, silnej woli  i zaangażowania zarówno ze strony drużyny  jak i trenera, ich marzenia o wygranej dla własnego zespołu, przyczyniły się do powołania rzeszowskiej drużyny  rugby na wózkach.

Na sukces Flying Wings nie czekaliśmy długo, zasłużenie i szybko awansowali

w  Polskiej Lidze Rugby na Wózkach:

sezon 2005          zasłużone wejście do Iej Ligii,

sezon 2006          zdobycie IV miejsca

za najlepszego zawodnika w Polsce w klasyfikacji

2 punktowej uznano Krzysztofa Kapustę – kapitana Flying      Wings

sezon 2007          zdobycie III miejsca

tytuł najlepszego zawodnika w Polsce w klasyfikacji

2 punktowej zdobył Łukasz Gogosz – zawodnik Flying Wings

sezon 2008          zdobycie vice mistrzostwa Polski

sezon 2009           zdobycie Mistrzostwa Polski

zdobycie Pucharu Polski w listopadzie 2009 w Lublinie

sezon 2010            zdobycie Mistrzostwa Polski

IIIcie miejsce w Pucharze Polski w Bydgoszczy

Sezon 2011           zdobycie Mistrzostwa Polski

Zdobycie Pucharu Polski

Najlepszym zawodnikiem sezonu 2011

Krzysztof Kapusta kapitan FW

Sezon 2012           Brązowy medal Mistrzostw Polski

Powstanie drugiej drużyny FW II

Sezon  2013          Wice Mistrzostwo Polski

Mariusz Maciejko najbardziej wartościowym

Zawodnikiem II ligi

Utworzenie drugiej drużyny FW II

Sezon  2014         Zdobycie Mistrzostwa Polski

Wygranie III Ligi Przez FW II

Paweł Szostak najlepszym graczem 2pkt. I Ligi

Leszek Łachmanowicz najlepszym graczem III Ligii

Sezon  2015         Vice Mistrzostwo Polski

Paweł Szostak najlepszym zawodnikiem 2pkt.I Ligi

Założenie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach

FLYING WINGS.

Obecnie do reprezentacji Polski zostało powołanych sześciu zawodników  Flying Wings. Treningi „Latających Skrzydeł” odbywają się 4godziny tygodniowo na sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 4 w Rzeszowie. Poza drużynowymi spotkaniami, poświeconymi omawianiu taktyki rozgrywanych meczy wszyscy zawodnicy  Flying Wings systematycznie uczestniczą w zajęciach  na pływalni  i siłowni oraz zgrupowaniach. By wszyscy zawodnicy mogli brać udział w rozgrywkach ligowych w 2013 roku została utworzona druga drużyna FW II.

24ego kwietnia 2015r zostało powołane Rzeszowskie Stowarzyszenie Rugby na Wózkach FLYING WINGS.

Historia rzeszowskiej drużyny rugby na wózkach, ich ciągłe sukcesy w drodze na szczyt to przykład  i  niezaprzeczalny dowód na to, że sport jest jedną

z najlepszych form rehabilitacji, zarówno fizycznej jak i psychicznej.

Życie codzienne zawodników Flying Wings a raczej to jak się w codzienności odnajdują i realizują to niewątpliwy sukces, który zawdzięczają przede wszystkim sobie. Poza  sceną  sportową  doskonale  realizują się w życiu prywatnym i zawodowym. Jak każdy z nas zakładają rodziny, pracują,  prowadzą samodzielnie samochód, itp… Tylko w niewielu sytuacjach potrzebują pomocy osób trzecich. Biorąc pod uwagę wysokość urazu i stopień niepełnosprawności rzeszowskich rugbystów  należą oni do nielicznych wyjątków i niewątpliwie zasługują na miano  „wyjątkowo sprawnych niepełnosprawnych”.

„Latające Skrzydła” są doskonałym dowodem a wręcz odzwierciedleniem całej  idei aktywnej rehabilitacji, dzięki której wiemy, widzimy i pokazujemy innym, ze sport jest najlepszym środkiem do przełamywania barier zarówno fizycznych, psychicznych jak i społecznych. Aktywność sportowa uczy wygrywania i przegrywania, dzięki sukcesom i porażkom pomaga odzyskać wiarę we własne siły i możliwości. Ponadto budzi optymizm życiowy, daje poczucie solidarności, kształtuje siłę woli, przywraca radość z życia, zwiększa poczucie własnej wartości i samorealizacji.

Dla Flying Wings rugby to nie tylko sport, to siła, która ułatwia akceptację niepełnosprawności i życia z nią w pełni jak każdy z nas.

Facebook